אחרי פלמחים: המינהל יבטל המכרז בחוף בצת

חוף בצת ניצל מבנייה? ל-ynet נודע כי מינהל מקרקעי ישראל התחייב לבטל את מכרז כפר הנופש בו זכה ג’קי בן זקן. השר ארדן יבקש מהממשלה לאפשר לוועדה המחוזית לשנות את ייעוד הקרקע מתיירות לשטח ציבורי פתוח, כדי שלא יוכלו לבנות שם. החברה להגנת הטבע: “מקום מפגש ובילוי לכל תושבי המדינה”

לכתבתה המלאה של יעל דראל שהתפרסמה ב Ynet גלובס / דליה טל; 5.10.2004 

זיהום המים אינו אופייני לרמת השרון בלבד. אקוויפר החוף, שרמת השרון שואבת ממנו את מימיה, סובל משורה ארוכה של זיהומים, עד כי לדעת פרופ` אהרונסון ופרופ` פלכסר אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לקטסטרופה. 

נציב המים שמעון טל מסכים עם הנחה זו, לדבריו עד להקמת המשרד לאיכות הסביבה, לפני 10 שנים, הוזרמו לאקוויפר זיהומים שונים שנבעו ממפעלי תעשייה, חקלאות, מזבלות ומביוב – את מחיר הבורות וההזנחה אנחנו משלמים כיום. 

אקוויפר החוף, המשתרע מתחת למישור החוף הבנוי בצפיפות, מספק 200 מיליון מ”ק מים בשנה, 15% מכלל צריכת המים הארצית. האקוויפר נוח לשאיבה, שכן מפלס המים קרוב לפני השטח, ולכן ניתן לשאוב את המים בטכנולוגיה פשוטה יחסית. הקירבה לריכוזי אוכלוסייה מונעת את הצורך לשנע את המים בעלויות גבוהות. 

סיבות אלה הביאו לניצול יתר של האקוויפר, וגרמו לירידת מפלסים מסוכנת, לחדירת מים מלוחים ולהתגברות הזיהום. הבנייה הצפופה על פני האקוויפר יצרה שפע של מקורות זיהום, שדלפו ישירות לתוך המים, עד כי במהלך המאה ה-20 יצאו מאות בארות מכלל שימוש. 

Keeping the environment clean is no walk in the park. It requires hard work and dedication. You can play games at http://pocketcasino.ca/mobile-blackjack/ to relax.

חוקרים מזהירים מזה מספר שנים, שאם ימשיכו תהליכי ההמלחה והזיהום בקצב שבו הם מתרחשים כיום, קיימת סכנה מוחשית לעתיד האקוויפר. 

לדעתם, יתכן שכבר כיום המצב אינו הפיך, ועד מהרה נאלץ להכיר בעובדה שמי התהום אינם ראויים לשתייה, וניתן להשתמש בהם להשקיה חקלאית בלבד. 

מזה שנתיים, ובעקבות מציאת זיהום ברמת השרון החלה נציבות המים לבדוק את האקוויפר ומצאה בו שורה ארוכה של מזהמים. המים עומדים אומנם לפי שעה בתקן הבינלאומי לאיכות מים, אך לדעת אהרונסון ופלכסר, בשל המבנה החולי של האקוויפר הזיהום מחלחל בקצב איטי ולא ירחק היום שבו נגלה שהזיהום גדל. 

לדבריהם, ניתן להילחם בזיהום אך ורק באמצעות אכיפה. להקפיד שמכלי האיחסון של תחנות הדלק יהיו אטומים לחלוטין ולא ידלפו לקרקע, לאכוף את החוק על מפעלי התעשייה, למנוע מצבורי אשפה, שגם היא תורמת להעלאת הזיהום ולהימנע מהזרמת קולחים לא מטוהרים ברמה מספיקה לקרקע. 

לדברי פלכסר, העולם כולו מתמודד עם בעיות של איכות מים הנובעות מצפיפות המגורים ומהפיתוח התעשייתי, אך אין ספק שבאשר לאקוויפר החוף הקו האדום נחצה מזמן, ולא ירחק היום שבו לא יהיה ניתן לשאוב ממנו.ב 5.6.11